Малайзия |
|
Остров Борнео
Публикувана от tot11t0 на 30 август 2010 г. Тази статия е прочетена 239 пъти, рейтинг: 4.75
    Борнео (на малайски Borneo) е трети по големина остров в света. Площта му е 743 330 km². Намира се в средата на Малайския архипелаг и Индонезия. Борнео се смята за част от географския регион Югоизточна Азия. Административно този остров е поделен между Индонезия (четирите провинции на Калимантан на юг, Малайзия (провинциите Сабах и Саравак на север) и малкото султанство Бруней (на северната страна).
„Борнео“ е име, което се използва в Западния свят, но рядко се използва на острова. То е дадено от холандците през техния колониален период. В Индонезия островът се нарича „Калимантан“, а в Малайзия северната територия се нарича „Източна Малайзия“ (в контраст със западното наименование „Малайзийски Борнео“).
География
Борнео е третият по големина остров в света, заобиколен от Южнокитайско море на север и северозапад, морето Сулу на североизток, морето Сулавеси и Макасарския проток на изток и от Яванско море и протока Каримата на юг.
На запад от Борнео са Малайският полуостров и Суматра. На юг е Ява. На изток е Сулавеси, а на североизток са Филипините.
Най-високата точка на Борнео е връх Кинабалу в Сабах, Малайзия, с височина 4095 м над морското равнище. Това го прави трети по височина остров в света.
Планината Кинабалу, най-високата точка на Борнео Администрация [редактиране]
Борнео е единственият остров в света, съдържащ части от три различни държави. Борнео е разделен административно на:
Индонезийските провинции Източен, Южен, Западен и Централен Калимантан;
Малайзийските щати Сабах и Саравак и Федералната територия Лабуан;
Независимия султанат Бруней Даруссалам, в две части.
Природа
Голяма птица-носорог (Buceros biocornis), типичен обитател на борнейските джунгли
Nepenthes villosa-хищно растение Непентес от БорнеоВътрешността на острова е заета от планини. Те са сравнително ниски в по-голямата си част (между 1000 и 2000 метра), но на североизток те са доста по-високи. Тук се намира най-високата точка на острова - връх Кинабалу. Централната част е заета от масива Шванер. Борнео е остров с огромно биоразнообразие. Почти цялата му територия е заета от гъсти екваториални гори. Това е най-богатият на растителни и животински видове остров в света, като много от тях все още не са познати на науката. Има райони на острова, които и до днес са почти неизследвани. През последните години експедициите, проучвали района откриха множество непознати досега на науката видове, сред които и 30 непознати досега вида риби и 52 вида растения.
Сред най-интересните видове тук са огромният брой орхидеи, рафлезията арнолди (Rafflesia Arnoldi, растението с най-големите цветове в света-над 100 см. широки и тежащи над 12кг.), хищните растения Непентес, хранещи се с насекоми, а някои като Nepentes Rajah и Nepentes Rafflesiana изяждат и дребни птици. Сред животните най-типични за Борнео са орангутаните, гибоните, борнейските опушени леопарди, носорозите, слоновете, най-големите в света прилепи летяща лисица, а също и дългоносите маймуни, които се срещат само тук. Борнео е и рай за птиците — тук е регистрирано най-голямото разнообразие от птици в света: над 1500 вида. Огромен е и броят на влечугите — множество змии, сред които кралска кобра (една от най-отровните змии и най-голямата отровна змия в света-дълга до 6 метра), малайският мрежест питон, дълъг до 10 метра, а също така и много крокодили (сред които най-едрият на планетата соленоводен крокодил, дълъг 7 метра и с тегло повече от 1000 кг.) и дървесни жаби.
   
Дайте Вашата оценка за тази статия
Все още няма направени коментари!

|